9 maja 2023 roku z okazji Europejskiego Dnia Protestu Przeciwko Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych, na terenie kompleksu terapeutyczno-opiekuńczego dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami w Zamościu przy ulicy Kresowej 24 odbył się happening pn „Kolorem w szarość”. Oprócz ponad 100 osób z niepełnosprawnościami: uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy, mieszkańców Rodzinnego Domu, pracowników placówek Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu przybyli goście min. Andrzej Wnuk Prezydent Miasta Zamościa, Stanisław Grześko Starosta Zamojski , przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego  i Urzędu Wojewódzkiego, organizacji pozarządowych , mediów.

Przedstawiciel osób z niepełnosprawnościami Mateusz Pawelec -uczestnik WTZ przedstawił powody pokojowego protestu oraz genezę powstaniu „szarego” muralu z symbolami dyskryminacji.

Wszyscy razem uczestniczyli w tworzeniu „kolorowego”  muralu poprzez zamalowywanie farbami symboli dyskryminacji, które wcześniej zostały wyeksponowane na murze. O postępie w realizacji dostępności życia publicznego przez ostatnie lata opowiedziała Przewodnicząca Maria Król, sygnalizując jednocześnie nadal wymagające wsparcia obszary polityki społecznej w Zamościu -dzienne wsparcie dla dorosłych z niepełnosprawnościami i wspomagane mieszkalnictwo.

Gościom zostały zaprezentowane pomieszczenia Rodzinnego Domu i plany zagospodarowania nieruchomości na ulicy Kresowej 24, którą Stowarzyszenie uzyskało w dzierżawę od Prezydenta Miasta Zamościa.

Pogoda dopisała i dzięki wszystkim powstał piękny kolorowy, niosący nadzieję obraz na murze, przy którym zostanie zorganizowana strefa wypoczynku i rekreacji dla osób z niepełnosprawnościami.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *